فن کویل (fancoil) چیست؟

فن کویل (fancoil)

فن کویل دستگاهی متشکل از فن و کویل (مبدل حرارتی) است که جهت سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان‌ها، کارخانجات و… مورد استفاده قرارمی‌گیرد. بی صدا بودن دستگاه سرمایش و گرمایش یکی از چالش‌های مهم می‌باشد که به طراحی و شیوه نصب آن بستگی دارد.

فن کویل‌ها به تنهایی قادر به ایجاد سرمایش و گرمایش محیط نیستند به طوری که در فصل گرما آب سرد توسط چیلر و در فصل سرما آب گرم توسط دیگ (بویلر) یا پکیج در موتورخانه تامین می‌شود. آب سرد یا گرم تولید شده توسط پمپ‌ها به فن کویل‌ها (fcu) هدایت می‌شوند. ازسوی دیگر هوای اتاق از طریق فن به داخل فنکویل کشیده شده و بعد از فیلتر شدن با عبور از روی کویل، تغییر دما پیدا می‌کند و در نهایت جریان هوای مطبوع درون اتاق دمیده می‌شود. هنگامی که فن کویل هوا را خنک می‌کند، دور فن متناسب با دمای محیط تغییر می‌کند. آب کندانس‌ شده ، وارد سینی زیر آن می‌شود و از آنجا توسط لوله درین آب باید تخلیه گردد.

کنترل فن کویل توسط یک کلید دستی (خاموش/روشن) و یا یک ترموستات انجام می‌شود تا دمای محیط را تنظیم کند. ترموستات به فن یا شیر کنترل، فرمان می ‌دهد که با تغییر دور فن یا تغییر میزان دبی آب ورودی به کویل‌ها، می‌توان به دمای مطلوب در هر فضا دست یافت.

انواع فن کویل از لحاظ ظاهری و نوع قرارگیری در محل نصب

فن کویل سقفی
فن کویل کانالی
فن کویل دیواری
فن کویل زمینی
فن کویل کاستی

فن کویل سقفی

فن کویل سقفی نوعی فن کویل است که در سقف ساختمان نصب می‌شود. از این نوع فن کویل جهت سرمایش و گرمایش محیط‌های مختلف اداری، تجاری، مسکونی، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و… استفاده می‌شود. این فن کویل در دو مدل کابین‌دار و بدون کابین طراحی و ساخته می‌شود. جنس بدنه این نوع فن‌کویل‌ها بسیارمهم است و معمولا از گالوانیزه ضد زنگ استفاده می‌شود. دریچه خروجی هوا نیز زیر دستگاه یا روبه روی آن قراردارد. این فن کویل‌ها با توجه به ظرفیتشان تعداد فن و موتورمتفاوتی دارند. فن‌ کویل‌های سقفی به صورت دولوله و چهارلوله می‌باشند.

فن کویل‌های سقفی از لحاظ شکل و ساختار

فن کویل سقفی توکار

Air - Temp

Concealed
Fancoil

فن‌کویل سقفی توکار ایرتمپ

فن کویل سقفی توکار، درون سقف کاذب قرار می‌گیرد و فقط دریچه ورودی و خروجی هوا نمایان است. نصب این نوع فن کویل بسیار ساده است. در زیر فن کویل دریچه بازدید جهت دسترسی، تعمیر و نگهداری تعبیه می‌شود. این نوع فن کویل نسبت به سایر فن کوئل‌ها قیمت مناسب‌تری دارد. قبل از خرید فن کویل سقفی توکار باید چپ یا راست بودن و جهت مکش هوا (از زیر یا پشت) دستگاه مشخص شود.

فن کویل سقفی روکار

فن کویل سقفی روکار، برخلاف توکار نیازی به سقف کاذب ندارد و روی سقف نصب می‌شود و دستگاه به طورکامل قابل مشاهده می‌باشد. هم‌چنین امکان دسترسی به فن‌کویل سقفی روکار نسبت به توکار راحت‌ است، که موجب می‌شود تعمیرات و اقدامات لازم روی آن نیازمند صرف وقت کم‌تری ‌باشد. از این نوع فن کویل زمانی استفاده می‌شود که فضای نصب در سقف کاذب ساختمان تعبیه نشده باشد.

یکی از معایب فن کویل سقفی روکار، اشغال فضای محیط است و نسبت به سایر فن‌کویل‌ها کاربرد کم‌تری دارد. این نوع فن کویل از لحاظ ظاهری شبیه به فن کویل زمینی است با این تفاوت که جهت کویل و سینی زیرآن نسبت به فن کویل زمینی تغییر می‌کند.